Centrum Wolontariatu działa przy Stowarzyszeniu Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Wspólna Troska" w Skierniewicach



29 lipca 2011

NASZA DZIAŁALNOŚĆ


 NASZA SIEDZIBA :


Wolontariat to bezpłatne, świadome, dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz to osoba ochotniczo i bezpłatnie udzielająca pomocy potrzebującym w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc. Wolontariuszem może być każdy bez względu na wiek, płeć, narodowość, czy wyznanie.

Kto może zostać wolontariuszem? Wolontariuszem może być każdy, bez względu na wiek, rasę, kolor skóry, wyznanie, status majątkowy. Wolontariuszem może być każdy w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna. Może nim zostać: uczeń, prawnik, lekarz, pielęgniarka, doradca finansowy, nauczyciel, bezrobotny, spawacz... Ważna jest chęć niesienia dobrowolnej pomocy innym.



WYRÓŻNIAMY DWA TYPY WOLONTARIATU :


Wolontariat akcyjny (krótkoterminowy) Wolontariat akcyjny to taki, gdzie wolontariusze zatrudniani są do pomocy przy jednorazowej albo cyklicznej akcji odbywającej się raz na pół roku lub raz na kwartał. Takim wolontariatem są między innymi finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbiórki żywności czy pomoc ofiarom kataklizmów.


Wolontariat stały (bezterminowy) Z wolontariatem stałym mamy do czynienia wtedy, gdy wolontariusz jest ściśle związany z jakąś organizacją i wykonuje na jej rzecz określone prace. Wolontariat stały to taki, w którym ochotnicy w sposób ciągły współpracują z daną organizacją, czy instytucją, wykonują pracę regularnie np. dwa razy w tygodniu, w ustalonych godzinach. Wolontariusze stali pracują w domach pomocy, hospicjach, świetlicach środowiskowych ..


CO ROBIMY ?
  • w ramach Biura Pośrednctwa Pracy dla Wolontariuszy prowadzimy rekrutację wolontariuszy skierowaną do różnych środowisk i grup społecznych,
  • współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, oraz urzędami i instytucjami w zakresie rozwoju idei wolontariatu,
  • organizujemy szkolenia dla wolontariuszy, oraz koordynatorów pracy wolontarystycznej,
  • prowadzimy akcje wolontarystyczne,
  • pomagamy otwierać Szkolne Kluby Wolontariusza,
  • organizujemy imprezy i spotkania integracyjne dla wolontariuszy, oraz osób z którymi współpracujemy.
WZAJEMNA WYMIANA KORZYŚCI PRACY WOLONTARYSTYCZNEJ

Wolontariusz daje ludziom poprzez pomoc wiele radości, uśmiechu, rozmowę, poświęca swój czas i dzieli się wiedzą. W zamian otrzymuje równie wiele, często nawet więcej. Może zyskać przyjaciół, satysfakcję z wykonanej pracy, nowe doświadczenia i poczucie samorealizacji.

Praca wolontarystyczna to wiele ciekawych mozliwości:

  • niesienia pomocy potrzebującym,
  • nawiązania znajomości z interesującymi ludźmi,
  • zdobycia nowych pryjaciół,
  • rozwoju własnych zainteresowań,
  • zdobycia nowej wiedzy i umiejętności,
  • zdobycia doświadczeń,
  • znalezienia pracy,
  • rozwoju poczucia własnej wartości,
  • rozwoju osobistego.
WSKAZÓWKI

Każda osoba indywidulana, organizacja bądź instytucja, która chce skorzystać z pomocy wolontariuszy może zgłosić się do Centrum Wolontariatu.

W celu rozpoczęcia wspołpracy należy:
  • wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna za współpracę z wolontariuszami i Centrum, oraz ukończy szkolenie dla koordynatorów,
  • wypełnić formularz rejestracyjny Centrum Wolontariatu dla zgłoszenia indywidualnego/organizacji/instytucji,
  • przedstawiciel organizacji/instytucji podpisze z Centrum Wolontariatu porozumienie o współpracy.
Służymy organizacjom i ludziom potrzebującym, którzy zgłaszają się do nas w celu uzyskania pomocy i podjęcia współpracy.

Pomagamy placówkom, osobom niepełnosprawnym, dzieciom i starszym ludziom m.in. w opiece, wykonywaniu czynności życia codziennego, nauce, organizacji czasu wolnego i rozmowie. Promujemy działaność społeczną, aktywizując zarówno młodzież jak i dorosłe osoby do pracy na rzecz innych.

LOKALNY PUNKT INFORMACYJNY EURODESK W SKIERNIEWICACH


EURODESK to europejski program informacyjny dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Funkcjonuje w 30 państwach. Finansowany jest przez Komisję Europejską oraz rządy państw, które w nim uczestniczą. W zdecydowanej większości z nich - w tym w Polsce - Eurodesk działa w strukturach Narodowych Agencji Programu MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU.

EURODESK to błyskawiczna informacja
Program Eurodesk działa na trzech poziomach - europejskim, krajowym i regionalnym. Koordynatorem programu na poziomie europejskim jest Europejskie Biuro Eurodesku w Brukseli. Za koordynację programu w poszczególnych państwach odpowiadają Krajowe Biura Eurodesku. Poziom regionalny to sieć Regionalnych i Lokalnych Punktów Informacyjnych, które udzielają informacji, korzystając z zasobów gromadzonych przez Europejskie i Krajowe Biuro Eurodesku. Konsultanci Eurodesku w całej Europie mają ze sobą stały kontakt online. Dzięki temu w krótkim czasie sa w stanie uzyskać informacje o każdym z krajów europejskich.


ERODESK to zawsze aktualne dane
Wszystkie przydatne informacje są gromadzone, monitorowane i uaktualnianie w bazie danych Eurodesku dostępnej na stronie Eurodesk Polska. Baza zawiera informacje o: - programach polskich i europejskich - organizacjach i instytucjach - źródłach informacji (publikacjach, stronach internetowych, czasopismach etc - ta część bazy danych dostępna jest tylko i wyłącznie dla krajowych, regionalnych i lokalnych partnerow Eurodesku)


Wolontariat zagraniczny, jak sama nazwa wskazuje dotyczy pracy wolontariusza za granicą. W ramach wolontariatu zagranicznego przeprowadzane są międzynarodowe wymiany wolontariuszy. Pracują oni w zagranicznych placówkach socjalnych, na workcampach itp.


WORKCAMPY - Nazwą tą określa się kilkutygodniowe projekty, w ramach których międzynarodowa grupa wolontariuszy wykonuje prace na rzecz społeczności lokalnej, np. sadzi drzewa, stawia płoty, pracuje z dziećmi oraz ludźmi starszymi. Wolontariusze muszą wypracować określoną ilość godzin; często jest to pełne osiem godzin pracy. W zamian otrzymują zakwaterowanie i wyżywienie. Workcampy często organizowane są w bardzo atrakcyjnych miejscach.


Szczegółowe informacje na temat wolontariatu zagranicznego otrzymasz wchodząc na strony poszczególnych organizacjji zajmujących się rekrutacją wolontariuszy do pracy poza granicami naszego kraju. Poniżej przedstawiamy tylko najbardziej znane organizacje.


Eurodesk Polska www.eurodesk.org.pl
Narodowa Agencja Programu "Młodzież" http://www.youth.org.pl
Stowarzyszenie Jeden Świat http://www.jedenswiat.org.pl
Wolontariusze Narodów Zjednoczonych http://www.unic.un.org.pl
Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu" http://www.mlodziswiatu.pl
Jesuit European Volunteers http://www.wolontariat.katolik.pl


BIURO PORAD OBYWATELSKICH
 
Biuro Porad Obywatelskich jest miejscem, w którym każdy bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, narodowość, status majątkowy może uzyskać BEZPŁATNĄ rzetelną poradę lub informacje obywatelską.

Nasi doradcy pomagają klientom zrozumieć prawne sformułowania,omawiają obowiązujące przepisy, udostępniają wzory pism procesowych, udzielają informacji poprzez wskazanie specjalisty, instytucji lub organizacji właściwej dla załatwienia sprawy.


DYŻURY BIURA PORAD OBYWATELSKICH W SKIERNIEWICACH :
PONIEDZIAŁEK, WTOREK 11.00-15.00 - doradca
CZWARTKI 10.00-18.00 - prawnik (na zapisy)
ul. Jagiellońska 28 pok. 27
96-100 Skierniewice
tel/fax 46 833 97 60 kom. 504 076 640